- Series 48600 Single Cup
- 7 7/8" OD x 1.3437" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.737327 |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Width | 1.3437 in |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Material | Steel |
| Cup Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| Series | 48600 |
| O.D. | 7.875 in |
| Radial Rating | 15460 lbf |
| Family Name | Tapered Roller Bearing Single Cup |
| Weight | 3.03 LB |
| EAN or UPC | 53893314297 |

