- 48600 Series Double Cone
- 5 1/2" Straight Bore
- 2.9690" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Material | Steel |
| Cone Type | Double Cone |
| Cone Width | 2.969 in |
| K Factor | 1.737327 |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cones |
| Radial Rating | 15460 lbf |
| Series | 48600 |
| Bearing Type | Double Cone |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 5 1/2 in |
| Weight | 11.73 LB |
| EAN or UPC | 53893314617 |

