- Tapered Roller Bearing Set
- 5 5/8" ID x 7 7/8" OD x 1 5/8" Wide
- Class 0
| O.D. | 7.875 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Static Load Rating [Max] | 126000 lbf |
| Housing Shoulder Diameter | 7.6 in |
| K Factor | 1.74 |
| Assembly | TS |
| One-Row Radial Rating C90 | 15500 lbf |
| Cup Width | 1.3437 in |
| Cone Width | 1 9/16 in |
| I.D. | 5 5/8 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Series | 48600 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Weight | 9.053 LB |
| EAN or UPC | 53893315232 |

