- Series 48900 Double Cup
- 8 5/16" OD x 2 3/4" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Tolerance | Standard |
| Series | 48900 |
| Bearing Type | Double Cup |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| O.D. | 8.3125 in |
| Cup Width | 2 3/4 in |
| Cup Type | Double Cup |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| Cone Width | N/A |
| Weight | 7.085 LB |
| EAN or UPC | 53893316147 |

