- Series 495 Single Cup
- 5 1/4" OD x 7/8" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Cup Width | 0.875 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Tolerance | Precision |
| Cup Type | Single Cup |
| O.D. | 5.25 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Series | 495 |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | N/A |
| I.D. | N/A |
| Weight | 1.056 LB |
| EAN or UPC | 53893043357 |

