- Series 495 Double Cup
- 5 3/8" OD x 2 1/8" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Double Cup |
| Cup Width | 2.125 in |
| K Factor | 1.314592 |
| Series | 495 |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| Cup Type | Double Cup |
| Radial Rating | 8335 lbf |
| O.D. | 5.375 in |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| Material | Steel |
| Enclosure | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Weight | 2.89 LB |
| EAN or UPC | 53893043722 |

