- Series 495 Single Cup
- 5 3/8" OD x 1.1600" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 1.315 |
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 5.375 in |
| Cup Width | 1.16 in |
| Tolerance | Standard |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Origin | Cups |
| Series | 495 |
| Bearing Type | Single Cup |
| Radial Rating | 8335 lbf |
| Material | Steel |
| Cup Type | Single Cup |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| Weight | 1.52 LB |
| EAN or UPC | 53893043890 |

