- Series 49500 Single Cup
- 4" OD x 1" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| Origin | Cups |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 1 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Radial Rating | 7164.9 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Series | 49500 |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 4 in |
| K Factor | 1.45835 |
| Weight | 0.93 LB |
| EAN or UPC | 53893317335 |

