- 52000 Series Double Cone
- 4" Straight Bore
- 3 1/8" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | Open |
| I.D. | 4 in |
| Origin | Cones |
| Bore Type | Round Bore |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| K Factor | 1.230027 |
| Radial Rating | 12059.9 lbf |
| Cone Type | Double Cone |
| Series | 52000 |
| Material | Steel |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 3.125 in |
| Cup Width | N/A |
| Bearing Type | Double Cone |
| Weight | 8.37 LB |
| EAN or UPC | 53893323732 |

