- 52000 Series Double Cone
- 4" Straight Bore
- 6 1/4" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Double Cone |
| I.D. | 4 in |
| Cone Width | 6 1/4 in |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| O.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Cone Type | Double Cone |
| Series | 52000 |
| Radial Rating | 12059.9 lbf |
| Enclosure | Open |
| Cup Width | N/A |
| K Factor | 1.230027 |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 10.353 LB |
| EAN or UPC | 53893323909 |

