- Series 526000 Double Cup
- 19" OD x 5" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Origin | Cups |
| K Factor | 1.49493 |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 71444.4 lbf |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| O.D. | 19 in |
| Cup Width | 5 in |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Cup Type | Double Cup |
| I.D. | N/A |
| Series | 526000 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 67.68 LB |
| EAN or UPC | 53893638690 |

