- 525 Series Single Cone
- 1 7/8" Straight Bore
- 1.4200" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Series | 525 |
| Enclosure | Open |
| Cup Width | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| Radial Rating | 8884.3 lbf |
| Cone Width | 1.42 in |
| I.D. | 1 7/8 in |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| O.D. | N/A |
| K Factor | 2.047778 |
| Weight | 2.043 LB |
| EAN or UPC | 53893050188 |

