- Tapered Roller Bearing Set
- 1 3/4" ID x 3 3/4" OD x 1.2188" Wide
- Class 0
| Static Load Rating [Max] | 23400 lbf |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| O.D. | 3.75 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 5410 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Assembly | TS |
| I.D. | 1 3/4 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 1.1142 in |
| Housing Shoulder Diameter | 3.5 in |
| Cup Width | 13/16 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.050 in |
| Series | 53000 |
| K Factor | 0.79 |
| Weight | 2.048 LB |
| EAN or UPC | 53893327167 |

