- Series 53000 Double Cup
- 3 7/8" OD x 1 3/4" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Radial Rating | 5406.1 lbf |
| K Factor | 0.7896251 |
| Bearing Type | Double Cup |
| Tolerance | Standard |
| Series | 53000 |
| Cup Type | Double Cup |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 3.875 in |
| Cup Width | 1 3/4 in |
| I.D. | N/A |
| Origin | Cups |
| Enclosure | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Weight | 1.881 LB |
| EAN or UPC | 53893328997 |

