- 535 Series Single Cone
- 2.1649" Straight Bore
- 1.4550" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| Cone Width | 1.455 in |
| Radial Rating | 9287.9 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Series | 535 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| I.D. | 2.1649 in |
| O.D. | N/A |
| Bore Type | Round Bore |
| K Factor | 1.969621 |
| Origin | Cones |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Single Cone |
| Weight | 2.071 LB |
| EAN or UPC | 53893051284 |

