- Series 543000 Double Cup
- 11 5/16" OD x 2" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| Series | 543000 |
| K Factor | 1.516613 |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | 11.3125 in |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 2 in |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Double Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Cup Type | Double Cup |
| Radial Rating | 12908.3 lbf |
| I.D. | N/A |
| Weight | 8.697 LB |
| EAN or UPC | 53893644547 |

