- Series 555 Double Cup
- 4 7/8" OD x 2 1/2" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
features
- 552D: groove and holes in OD center
| Bearing Type | Double Cup |
| Radial Rating | 10293.2 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.686677 |
| Series | 555 |
| Enclosure | N/A |
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 4.875 in |
| Cup Width | 2 1/2 in |
| Origin | Cups |
| Cup Type | Double Cup |
| I.D. | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Weight | 3.417 LB |
| EAN or UPC | 53893052472 |

