- Series 5500 Single Cup
- 4 13/16" OD x 1 7/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Special Steel
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| Series | 5500 |
| Radial Rating | 12764.9 lbf |
| Bearing Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Cup Width | 1 7/16 in |
| Material | Special Steel |
| O.D. | 4.8125 in |
| O.D. Type | Straight |
| Tolerance | Standard |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| K Factor | 1.630322 |
| Weight | 1.826 LB |
| EAN or UPC | 53893142944 |

