- Series 55000 Single Cup
- 4 7/16" OD x 13/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | N/A |
| Origin | Cups |
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 0.66107 |
| Cup Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Cup Width | 13/16 in |
| Series | 55000 |
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 4.4375 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 5741.9 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Single Cup |
| Weight | 1.24 LB |
| EAN or UPC | 53893335308 |

