- 5500 Series Single Cone
- 2 3/16" Straight Bore
- 1.7230" Wide
- 0.050" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 1.723 in |
| Cup Width | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.050 in |
| Radial Rating | 12764.9 lbf |
| Series | 5500 |
| Bore Type | Round Bore |
| K Factor | 1.630322 |
| Origin | Cones |
| I.D. | 2 3/16 in |
| Material | Steel |
| Weight | 3.91 LB |
| EAN or UPC | 53893143323 |

