- Tapered Roller Bearing Set
- 4 3/16" ID x 6 1/2" OD x 1 7/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| O.D. | 6.5 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 12200 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Series | 56000 |
| Assembly | TS |
| I.D. | 4 3/16 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| End Play | 0.012 in |
| Housing Shoulder Diameter | 6.26 in |
| Cup Width | 1 1/16 in |
| Cone Width | 1 7/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 79700 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| K Factor | 1.18 |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Weight | 12.849 LB |
| EAN or UPC | 53893336909 |

