- Series 56000 Single Cup
- 6 5/8" OD x 1 1/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 1.175143 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | 6.625 in |
| Series | 56000 |
| I.D. | N/A |
| Radial Rating | 12218.6 lbf |
| Cup Width | 1 1/16 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| Cup Type | Single Cup |
| Weight | 2.33 LB |
| EAN or UPC | 53893338934 |

