- Tapered Roller Bearing Set
- 3 1/4" ID x 5.511" OD x 9/16" Wide
- Class 0
| Cone Width | 1.4212 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 11200 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 65400 lbf |
| O.D. | 5.511 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Cup Width | 1 1/8 in |
| K Factor | 1.45 |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Housing Shoulder Diameter | 5.28 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Series | 575 |
| I.D. | 3 1/4 in |
| Assembly | TSF |
| Weight | 4.586 LB |
| EAN or UPC | 53893062204 |

