- 575 Series Double Cone
- 3 3/16" Straight Bore
- 3.1550" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Double Cone |
| I.D. | 3 3/16 in |
| Cone Width | 3.155 in |
| O.D. | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Series | 575 |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Double Cone |
| Radial Rating | 11160.8 lbf |
| Material | Steel |
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| K Factor | 1.446526 |
| Enclosure | Open |
| Weight | 6.716 LB |
| EAN or UPC | 53893063386 |

