- Series 595 Double Cup
- 6" OD x 2 1/2" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Hole for Locking Pin
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Origin | Cups |
| K Factor | 1.321648 |
| Cone Width | N/A |
| Special Features | w/Hole for Locking Pin |
| Bearing Type | Double Cup |
| Radial Rating | 11658.2 lbf |
| Cup Type | Double Cup |
| Tolerance | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 595 |
| Material | Steel |
| Enclosure | N/A |
| O.D. | 6 in |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 2 1/2 in |
| Weight | 5.219 LB |
| EAN or UPC | 53893064789 |

