- Series 595 Single Cup
- 5 13/16" OD x 1.0312" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 595 |
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| Cup Width | 1.0312 in |
| Cone Width | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| O.D. | 5.8125 in |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 11658.2 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| K Factor | 1.321648 |
| Weight | 1.57 LB |
| EAN or UPC | 53893064840 |

