- Timken TDO assembly
- consists of 2-593 cone, 1-592D cup and 1 -X1S-595 spacer .012" E.P.
- Standard Tolerance
| Static Load Rating [Max] | 143000 lbf |
| K Factor | 1.32 |
| Tolerance | Standard |
| Series | 595 |
| End Play | 0.012 in |
| Assembly | TDO |
| O.D. | 6 in |
| I.D. | 3 1/2 in |
| Weight | 12.61 LB |
| EAN or UPC | 53893065182 |

