- Tapered Roller Bearing Set
- 3 3/4" ID x 6" OD x 1 9/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| Series | 595 |
| Static Load Rating [Max] | 71600 lbf |
| Cup Width | 1 3/16 in |
| K Factor | 1.32 |
| Cone Width | 1.43 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 11700 lbf |
| I.D. | 3 3/4 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| O.D. | 6 in |
| Housing Shoulder Diameter | 5.67 in |
| Assembly | TS |
| End Play | 0.008 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Weight | 11.655 LB |
| EAN or UPC | 53893066769 |

