- Series 59000 Single Cup
- 4.290" OD x 1 1/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| K Factor | 1.453261 |
| Series | 59000 |
| I.D. | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Radial Rating | 9211.3 lbf |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 4.29 in |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 1 1/16 in |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| Weight | 1.297 LB |
| EAN or UPC | 53893344515 |

