- Timken TDO assembly
- consists of 2-595 cone, 1-592D cup and 1 -X1S-595 spacer .003" E.P.
- Precision Tolerance
| Tolerance | Precision |
| End Play | 0.003 in |
| K Factor | 1.32 |
| O.D. | 6 in |
| Assembly | TDO |
| Series | 595 |
| Static Load Rating [Max] | 143000 lbf |
| I.D. | 3 1/4 in |
| Weight | 14.156 LB |
| EAN or UPC | 53893067582 |

