- Timken TDO assembly
- consists of 2-598 cone, 1-592D cup and 1 -X1S-598 spacer .008" E.P.
- Standard Tolerance
| I.D. | 3.63 in |
| Assembly | TDO |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | 6 in |
| End Play | 0.008 in |
| K Factor | 1.32 |
| Series | 595 |
| Static Load Rating [Max] | 143000 lbf |
| Weight | 11.423 LB |
| EAN or UPC | 53893068909 |

