- Series 615 Single Cup
- 4.528" OD x 1.2400" Wide
- 0.120" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 615 |
| Cup Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 4.528 in |
| Cup Width | 1.24 in |
| K Factor | 1.85855 |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.12 in |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 11196.9 lbf |
| Weight | 1.29 LB |
| EAN or UPC | 53893070278 |

