- Series 6300 Single Cup
- 5.345" OD x 1 3/4" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Special Steel
- Standard Tolerance
| Series | 6300 |
| Origin | Cups |
| K Factor | 1.799779 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 17345.8 lbf |
| Cup Width | 1 3/4 in |
| O.D. | 5.345 in |
| Material | Special Steel |
| I.D. | N/A |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Single Cup |
| Weight | 3.05 LB |
| EAN or UPC | 53893146683 |

