- 6300 Series Single Cone
- 2 3/8" Straight Bore
- 2.2050" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Rating | 17345.8 lbf |
| I.D. | 2 3/8 in |
| Cup Width | N/A |
| O.D. | N/A |
| Series | 6300 |
| Cone Width | 2.205 in |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Single Cone |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.799779 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Weight | 5.203 LB |
| EAN or UPC | 53893146805 |

