- 64000 Series Double Cone
- 4 7/16" Straight Bore
- 6 3/4" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
features
- 64443DE: extended small rib
| Series | 64000 |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Rating | 14825.5 lbf |
| Cone Width | 6 3/4 in |
| Cup Width | N/A |
| Material | Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| K Factor | 1.131969 |
| Cone Type | Double Cone |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 4 7/16 in |
| Bearing Type | Double Cone |
| Origin | Cones |
| O.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 15.89 LB |
| EAN or UPC | 53893353074 |

