- Series 6500 Single Cup
- 6.299" OD x 1 3/4" Wide
- 0.120" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| K Factor | 1.459201 |
| Cup Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Series | 6500 |
| Enclosure | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cone Width | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.12 in |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 6.299 in |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 20007.3 lbf |
| Origin | Cups |
| Cup Width | 1 3/4 in |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 3.332 LB |
| EAN or UPC | 53893148557 |

