- Series 65300 Single Cup
- 4 1/2" OD x 1 3/8" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Origin | Cups |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| K Factor | 1.357999 |
| O.D. | 4.5 in |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| Series | 65300 |
| Cup Width | 1 3/8 in |
| Radial Rating | 12064.8 lbf |
| Weight | 2.01 LB |
| EAN or UPC | 53893356914 |

