- Series 655 Double Cup
- 6" OD x 3" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| O.D. | 6 in |
| Cup Type | Double Cup |
| Series | 655 |
| Bearing Type | Double Cup |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| Tolerance | Precision |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Origin | Cups |
| Cup Width | 3 in |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 7.2 LB |
| EAN or UPC | 53893073743 |

