- Series 66000 Single Cup
- 4 5/8" OD x 15/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| O.D. | 4.625 in |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | N/A |
| K Factor | 0.932414 |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 15/16 in |
| Series | 66000 |
| Cup Type | Single Cup |
| Radial Rating | 8038.7 lbf |
| Material | Steel |
| Weight | 1.303 LB |
| EAN or UPC | 53893359649 |

