- Series 66500 Double Cup
- 5.117" OD x 1 7/8" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| K Factor | 0.8780414 |
| Cup Type | Double Cup |
| Origin | Cups |
| Enclosure | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| I.D. | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Cone Width | N/A |
| Radial Rating | 8343.1 lbf |
| O.D. | 5.117 in |
| Series | 66500 |
| Bearing Type | Double Cup |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Cup Width | 1.875 in |
| Weight | 3.863 LB |
| EAN or UPC | 53893359991 |

