- Series 67300 Single Cup
- 8" OD x 1 1/2" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| K Factor | 1.69794 |
| Material | Steel |
| O.D. | 8 in |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cone Width | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Radial Rating | 19836.8 lbf |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Cups |
| Series | 67300 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 1 1/2 in |
| Weight | 4.52 LB |
| EAN or UPC | 53893362533 |

