- Tapered Roller Bearing Set
- 3 3/8" ID x 6 5/8" OD x 1 5/8" Wide
- Class 0
| Housing Shoulder Diameter | 6.3 in |
| Static Load Rating [Max] | 86700 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 1.625 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 14300 lbf |
| Cup Width | 1.1875 in |
| I.D. | 3 3/8 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Series | 675 |
| K Factor | 1.24 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| O.D. | 6.625 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Assembly | TS |
| Weight | 31.55 LB |
| EAN or UPC | 53893077253 |

