- Series 67700 Double Cup
- 9 3/4" OD x 3 7/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | N/A |
| Series | 67700 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 3 7/16 in |
| Radial Rating | 21860.2 lbf |
| O.D. | 9.75 in |
| Cup Type | Double Cup |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.328774 |
| Bearing Type | Double Cup |
| I.D. | N/A |
| Material | Steel |
| Weight | 12.609 LB |
| EAN or UPC | 53893368467 |

