- 67800 Series Single Cone
- 7.4834" Straight Bore
- 1.8110" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 67800 |
| I.D. | 7.4834 in |
| Origin | Cones |
| Radial Rating | 22469.4 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| Cone Width | 1.811 in |
| Enclosure | Open |
| Cup Width | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Bore Type | Round Bore |
| K Factor | 1.223838 |
| Weight | 12.167 LB |
| EAN or UPC | 53893375038 |

