- Series 67900 Single Cup
- 11 1/8" OD x 1 7/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | 11.125 in |
| K Factor | 1.147135 |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Width | 1.4375 in |
| I.D. | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | N/A |
| Series | 67900 |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Radial Rating | 21297.7 lbf |
| Weight | 6.16 LB |
| EAN or UPC | 53893375274 |

