- 67900 Series Double Cone
- 8 1/8" Straight Bore
- 3 7/16" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| K Factor | 1.147135 |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Cone Width | 3 7/16 in |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | 8 1/8 in |
| Cup Width | N/A |
| Cone Type | Double Cone |
| Material | Steel |
| Series | 67900 |
| O.D. | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Bearing Type | Double Cone |
| Radial Rating | 22884.5 lbf |
| Weight | 23.814 LB |
| EAN or UPC | 53893377193 |

