- 675 Series Single Cone
- 3.7392" Straight Bore
- 1 5/8" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| O.D. | N/A |
| Radial Rating | 14282.2 lbf |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.241311 |
| Cone Width | 1.625 in |
| I.D. | 3.7392 in |
| Series | 675 |
| Cup Width | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Weight | 5.611 LB |
| EAN or UPC | 53893078052 |

