- Tapered Roller Bearing Set
- 4" ID x 6 5/8" OD x 1 5/8" Wide
- Class 3
| Tolerance | Class 3 (Precision) |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cup Width | 1 3/16 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 1 5/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 86700 lbf |
| O.D. | 6.625 in |
| Series | 675 |
| Assembly | TS |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 14300 lbf |
| Housing Shoulder Diameter | 6.3 in |
| I.D. | 4 in |
| End Play | 0.003 in |
| K Factor | 1.24 |
| Weight | 28.049 LB |
| EAN or UPC | 53893079172 |

