- Series 68000 Single Cup
- 7 1/4" OD x 1.1406" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Radial Rating | 10551.4 lbf |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| Series | 68000 |
| Cup Type | Single Cup |
| K Factor | 1.175143 |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | 7.25 in |
| Cup Width | 1.1406 in |
| Material | Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 3.251 LB |
| EAN or UPC | 53893379197 |

