- Series 700000 Single Cup
- 16 3/4" OD x 3" Wide
- 1/4" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Enclosure | N/A |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 3 in |
| O.D. | 16.75 in |
| Material | Steel |
| Series | 700000 |
| Cone Width | N/A |
| K Factor | 1.75647 |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Single Cup |
| Radial Rating | 77335.6 lbf |
| Weight | 47.42 LB |
| EAN or UPC | 53893664231 |

